Showing posts with label lyrics. Show all posts
Showing posts with label lyrics. Show all posts

Tuesday, October 20, 2009

Look out!



"When I get to the bottom I go back to the top of the slide, Where I stop and turn and I go for a ride, Till I get to the bottom and I see you again"

Have a great Tuesday, dear darlings!

Wednesday, May 20, 2009

Te iubesc atat de...



Inca nu sunt sigura daca melodia asta se vrea a fi un pamflet. Cert e ca mi-a luminat ziua. Ceea ce va doresc si voua. Pentru ca va iubesc atat de... :))

Friday, April 03, 2009

Friday, Bloody Friday

Am asa de multa energie azi, incat as putea alerga cu flacara olimpica de la un capat la celelalt al lumii. De cand am ajuns la lucru caut rock, vreau sa ascult rock, am nevoie de rock, nu vreau sa fiu blue, nu vreau sa fiu molcutza, nu vreau sa fiu sad sub nici o forma a tristetii, vreau sa fiu titirez. Sa alerg, sa bat cinciul cu orizontul si sa vin inapoi, sa trag cuiele grenadelor si sa ma joc volei cu ele, sa ma duelez cu cowboy si arabi, sa le amestec tuturor martiniurile si sa le dau pe gat unul dupa altul, sa imi lipesc urechile de sufletele tuturor si sa ma joc sotron cu toate tristetile lor.
Am asa de multa energie azi, incat de jumatate de ora ascult doar Floyd. Cica rock psihedelic. Nu stiu, bai, eu i-as spune astazi rock Magne-B6 :))
Hai, enjoy si voi, I certainly am enjoying it :D

Friday, March 27, 2009

La rêveuse et le rêveur

Mi-am schimbat numele blogului. Am tot stat si m-am gandit zilele astea de ce se numeste blogul meu "Pushed". Pentru ca nimeni nu ma poate impinge sa fac ceva. Nimeni in afara de mine. Insa eu stiu ca trebuie sa fac asta.

Asa ca m-am hotarat sa imi schimb numele blogului. Am devenit Amelia, La rêveuse. Pentru ca asta imi place mie cel mai mult sa fac. Sa visez cu ochii deschisi, sa fac si sa desfac vise, sa ma joc cu visele mele si ale altora, si mai ales, sa stiu ca viata mea e as dreamy as I want it to be.


Wednesday, March 25, 2009

Sure enough, seasons change

Oh it's all good. Sunny day, peaceful thoughts, quiet mind. Asa imi place sa fiu. Asa imi place sa imi petrec zilele. Cu soarele in fereastra, cu muzici pentru mine, cu degetele pe tastatura, cu ochii pe ceas. Mi-am recitit postul de ieri. Stupid si neavenit. Imi cer scuze pe aceasta cale de la voi, cei care nu imi meritati acreala si fierea de moment. Nu am sa il sterg, va ramane acolo marturie a crizelor mele de personalitate, carora vad ca incep sa le fac fata cu brio.
Mi-a spus cineva ca sunt kind. Habar nu am daca sunt kind. Insa sunt at peace. With myself, with my dear darlings, with my soul and my mind. Sper doar ca nimeni nu a fost harmed in aceasta scurta incursiune in propria-mi dilema existentiala.
Insa, dupa cum mult prea bine spune Sophie, sure enough, seasons change, but don't let today get lost, 'cause today the sun's on us. Atat de rar am feelingul ca the sun really IS on me, incat nu imi mai permit sa il las sa se abata de la mine.
Am o stare de bine. I need to keep it like that. Need to work on some kind of dreamcatcher care sa tina la distanta all the negative vibes care mi-ar putea afecta karma. Asa ca daca aveti negative vibes indreptate spre mine, prepare them to meet their doom :))

Tuesday, March 20, 2007

Playlist no 4 - Office Sounds (sau ce a scapat azi de "B")

1. Cirque du Soleil - Alegria
2. Marylin Manson - Vodevil
3. Simply Red - Stars
4. Cranberries - Linger
5. Alanis Morissette - So Unsexy
6. Bonfire - You Make Me Feel
7. Depeche Mode - Walking in my Shoes
8. Mihai Margineanu - Mai Stii?
9. Nadiya - Si Loin de Vous
10. Lamb - Gabriel
11. Outkast - Hey Ya

12. Anna Tatangelo - Colpo di Fulmine
13. El Tios Carlos - Pares Y Nones
14. INXS - Hot Girls
15. Queen - Don't Stop me Now
16. Phil Collins - Can't Stop Loving You
17. The Christians - Words
18. Heroes del Silencio - Entre dos Tierras
19. Depeche Mode - The Sinner in Me
20. Gorillaz - Dare
21. Eternal - Don't You Love Me
22. Aretha Franklin - I Say a Little Prayer
23. ATB - After the Flame
24. Frou Frou - Let Go
25. Robbie Robertson - Unbound

Thursday, December 28, 2006

Return to?!

Don't be afraid to be weak
Don't be too proud to be strong
Just look into your heart my friend
That will be the return to yourself
The return to innocence
If you want, then start to laugh
If you must, then start to cry
Be yourself don't hide
Just believe in destiny
Don't care what people say
Just follow your own way
Don't give up and use the chance
To return to innocence

Sunday, November 05, 2006

Playlist no 3 - Energizers

1. Texas - In Our Lifetime
2. Aerosmith - Janie's got a Gun
3. Queen - Get Down, Make Love
4. Guano Apes - Rain
5. Red Hot Chilli Peppers - Californication
6. Limp Bizkit - Nookie
7. The Prodigy - Baby's got a Temper
8. Savage Garden - Break me, Shake me
9. Skunk Anansie - You'll Follow me Down
10. T-Rex - Children of the Revolution
11. Tiamat - Too Far Gone
12. Three Doors Down - Away from the Sun
13. Ana Johnsson - We Are
14. Anouk - Nobody's Wife
15. Garbage - Only Happy When it Rains
16. Kid Rock - Cowboy
17. Marilyn Manson - Tainted Love
18. Republica - Ready to go
19. The Rasmus - In the Shadows
20. Alice Cooper - Poison
21. Billy Idol - Rebel Yell
22. Depeche Mode - Walking in my Shoes
23. Linkin Park - Numb
24. Metalica - Until it Sleeps
25. Live - All Over You

Sunday, October 22, 2006

My Immortal

I'm so tired of being here
Suppressed by all my childish fears
And if you have to leave
I wish that you would just leave
'Cause your presence still lingers here
And it won't leave me alone
These wounds won't seem to heal
This pain is just too real
There's just too much that time cannot erase

Pentru simplul motiv ca brusc mi s-a facut un dor teribil de tati. Si pentru ca My Immortal m-a dus de langa el exact atunci cand nu trebuia.
Iknow I should have been there to hold his last breath. I know I should have had more courage. I know I shouldn't have run away.

God knows, I was afraid. I knew I was leaving his side for the last time, and still I was afraid to stay.

I am sorry. I am sorry I wasn't there. I am sorry I couldn't do anything.

Still...

Tuesday, October 10, 2006

Playlist no 2 - Under my Pillow

1. Sade - Fear
2. Billy Idol - Adam in Chains
3. Beautiful World - In the Beginning
4. Delerium - Fallen
5. Eric Clapton - Pilgrim
6. Everything but the Girl - Low Tide of the Night
7. Madonna - Deeper and Deeper
8. Patricia Kaas - Quand J'ai Peur de Tout
9. Prince - Get Off
10. Santana - Flor de Luna
11. Skunk Anansie - Weak
12. Ten Sharp - You
13. Conjure One - Sleep
14. Zerosospiro - Automaticamente
15. Neneh Cherry - Woman
16. Marilyn Manson - Tainted Love
17. Moody Blues - Nights in White Satin
18. The Cult - Painted on my Heart
19. Jennifer Rush - I Come Undone
20. Scarlett - Independent Love Song
21. Ivemendes - Nao Vou Fugir
22. Costes Apollo - Cleopatra in New York
23. Smoke City - Underwater Love
24. Gotan Project - Santa Maria (La Del Buen Ayre)
25. Louise Vertigo - La Femme Fin de Siecle

Sunday, September 24, 2006

Playlist no.1 - KM Breakers

Cu o oarecare regularitate, 25 tracks. fara vreo legatura aparenta intre ele. Aparenta, zic. Poate singura legatura e starea de spirit. Well, azi Km Breakers :">

Bliss - Wish You Were Here
Clannad - I Will Find You
Nina Pastor - Cuando Nadie Me Ve
Gotan Project - Santa Maria del Buen Ayre
Lhasa de Sela - El Desierto
Pink Floyd - Shine on You Crazy Diamond
Vargo - The Moment
Angie Stone - Wish I Didn't Miss You
Gotan Project - Nacho Sotomayor
Vasco Rossi - Senza Parole
3 Doors Down - Kryptonite
Moby - Where You End
Chavela Vargas - Paloma Negra
Zero 7 - In the Waiting Line
INXS - Afterglow
Giorgia - Marzo
Conjure One - Center of the Sun
Lake of Tears - To Blossom Blue
Young Parisians - Jump the Next Train
Marla Glenn - Believer
1 Giant Leap - The Way You Dream
Canoma - Essarai
Les Negresses Vertes - Face a la Mer
Zero Noel - Mes Yeux Fermes
Lisa Stansfield - The Real Thing


Friday, August 11, 2006

Ricordi del Cuore


Voi, speranze che sperai, sorrisi e pianti miei.
Promesse di allegria e sogni in cui volai.
Ed il primo spietato amor mio siete per me.
Perduti e persi mai mi appassionai di voi.
Su di voi giurai e mi ci tormentai.
Sembra niente ma il cuore era il mio, poi c'eri tu...
Vento soffierà, la pioggia pioverà,
La nebbia velerà, il sole picchierà.
Ma i ricordi non passano mai, stanno con noi.
Ma che buoni quei baci fra noi.
Forse tu non vuoi smettere mai.
Per vederti mi bastano gli occhi lucidi.
Se ti piace e se ancora tu vuoi
Nel ricordo, anche senza di noi
Tutto torna possibile, anche tu, sei qui, oh!!
Qui nel cuore mio......
I ricordi non passano mai
Eccoli qui.
Sono molto più forti di noi .
Più vivi.

PS: Pentru ca asta m-a obsedat toata seara, si pentru ca ii doresc Laurei sa isi construiasca amintiri frumoase, zi de zi.


PPS: @w1ck3d: j4, 1 n0 17 15n'7 v3ry 5h4rp, 1 ju57 c0uldn'7 m155 7h47 3xpr35510n... :P

Wednesday, August 09, 2006

The Way You Dream

Appreciation. That's what this is all about. Showing someone the appropriate appreciation. For everything the somenone represents. Do we ever do that? Do we have any idea how to do that?

How's now for starters?
How about making it flamboyant and flickering?

This is the appreciation I show today.

If non-compliant, please address the upper council. I may not give a damn, but then again, I may be up for suggestions.

One more thing, target of my appreciation:

I love the way you dream
I love the way you dream
I love the way you dream

Thursday, July 06, 2006

happy hour

disclaimer: titlul clar nu are nici o legatura cu ce e mai jos.

de pe la orele 14:00 incoace mi s-au adunat in cap o groaza de idei, si pe drum de la birou spre casa mi-am spus: "nu, amelio, n-ai sa bloghezi azi." m-am culcat in mod expres, tocmai ca sa NU fiu tentata sa deschid compul si sa ma apuc. n-a ajutat prea mult. mai mult decat atat, somnul ala de 45 de minute a fost cea mai proasta idee pe care as fi putut sa o am. am visat non-stop si m-am trezit mai extenuata decat eram.

perfect.

inevitabilul s-a produs, nu ca m-as fi asteptat la altceva. iata-ma in fata monitorului, incercand sa scriu indeajuns de repede ca sa nu cumva sa pierd vreo idee. chestie care oricum se va intampla, whatsoever.

de ce imi spuneam "n-ai sa bloghezi azi."? pentru ca e enervant ca in ziua in care ai citit o groaza de bloguri sa te apuce si pe tine cheful de scris. ce naiba, atata vana nu ai incat sa scrii atunci cand vrei tu, nu cand subliminalul iti dicteaza sa o faci?! aparent, nu ai... e addictive blogul, si nu am vrut sa accept asta, pana cand m-a pus dracu sa le citesc pe ale unora. inutil sa o mai spun, raidul pe net de dimineata s-a extins brusc de la 3-4 site-uri la vreo 12-13... fapt care imi dauneaza mult, avand in vedere ca imi scade cumplit timpul efectiv de lucru. which is uncool, according to the guys with wide desks and large windows... n-am sa insist prea mult pe ideea asta,
horhe has done a great job synthesizing the marrow of it.

long story short, inca sunt ciupalata ca nu se pune ca literatura :))

punctul doi. in timp ce imi cautam scuze lamentabile pentru care bloghez at the moment, si faceam asta in timp ce ii scriam dragului de bogdan, mi-am dat seama ca si lui vroiam sa ii spun toate astea. sper sa nu uit sa ii pun si linkul in mail... ah, si tre sa ii atasez nebunia aia de melodie. bogdane, sper ca remarci ca nu iti mai scriu in miez de noapte, ba dimpotriva, mi se pare ca e ilegal de devreme. nu mai stiu daca template-ul asta afiseaza ora, daca nu, iti spun eu, e 19:14 just now. probabil ca o sa te intrebi cum de mailul e asa de scurt. eh, intelegi tu repede :) mi-ar fi placut sa fii astazi de fata la o discutie pe care am avut-o cu un coleg. ar fi putut sa fie o polemica pe cinste daca nu mi-ar fi fost atat de lene sa il desfiintez. imi povestea foarte convins cum pe el nu il impresioneaza femeile, si cum nu a favorizat niciodata o femeie care i-a zambit frumos. si ma gandeam invariabil: "bogdane, unde esti tu, bogdane?" te-ar fi amuzat, pe cuvant.

punctul trei. ce bine ca e doar punctul trei. de vreo juma de ora ma tot gandesc daca e sau nu e cazul. pai cam e cazul, avand in vedere ca niciunde altundeva nu mai pot sa fac asta. Happy Birthday!!! ce cretin suna sa spui asta cuiva care clar nu are cum sa vada, sa auda, sa simta... dar direct innebuneam daca nu i-o spuneam. nu m-am dus sa il vad. nu stiu de ce. maica-mea tocmai e la el, s-a dus cu restul familiei. iar o sa fiu facuta cu ou si cu otet ca nu ma prezint la meetingurile de familie. yeah well, gimme a fucking break, chiar nu aveam chef azi sa ma duc acolo. ca sa fac ce? ca sa sarbatoresc?!?! whoo-fuckin-hoo, let's party!!!! nu vreau sa ma duc acolo, okay? pur si simplu nu vreau! get a grip on yourself and get over it! multzam. anticipat. si evident inutil, ca oricum smardoiala tot mi-o iau.

4. patru? ja, macar numaratoarea nu am incurcat-o :D tre sa imi dau un premiu pentru asta :D
de ce spui, chiquito, ca sunt rea mah?!?!?!? ca nu sunt. cred. adica nah, e drept ca pot sa fiu rautacioasa at times, dar nu sunt REA prin definitie. hai mah, serios acu, nu sunt REA. sper. o tanti rea nu asculta la ora asta gianna nannini. again, bogdan, grazie tante per accendere la luce. :*
plus ca nici macar nu imi plac oameni rai. decat cei inteligenti si ascutiti. si un pic intepatori. si incomozi. si funny guys. si asta nu e rau.
asa ca nu sunt rea.
mean people suck! nice people... :))

mama, acu sar de la o idee la alta. aseara m-a vizitat o fosta colega de GENERALA for god's sake!!! si pe langa ca mi-a facut un pic capul calendar, printre altele imi declara ca nu ii plac barbatii destepti. inca incerc sa patrund sensul acestei declamatii. teama de a nu fi overpassed? nevoia de a domina? hell knows, oricum mie mi se pare cel putin la fel de ciudat ca si cum as zice eu ca urasc pantofii cu toc. nici nu pot divaga prea mult pe tema asta, m-a suprins prea tare sa aud o asemenea afirmatie.

nah acu unde naiba imi sunt ideile? vezi, bogdan, dupa cum spuneam, nu imi ia mult sa imi pierd sirul ideilor. in mod sigur e vina lui
Where You End care mi-a alergat all day long prin winamp. cred ca a mers pe repeat de vreo 30 de ori pe putin. tre sa iti dau si asta, s-ar putea sa iti placa. desi e prima oara cand am indoieli serioase...

nu am avut o zi tocmai usoara la birou. m-am incapatanat sa nu ma las doborata de somn sau de greata care mi s-a instalat pe la 10 dimineata si nu prea m-a lasat decat acu vreo juma' de ora. si, in timp ce bombaneam cu mainile pe tastaura, injurandu-mi la modul cel mai elegant colaboratorii, dorindu-mi sa dinamiteze cineva fabrica, desigur cand e perfectly safe, amuzandu-ma la adresa mea ca nu sunt capabila sa ii explic unui slovac unde trebuie sa duca o nenorocita de hartie, imi mai cadeau ochii din cand in cand pe niste foi pe care mi le listasem cu scopul precis de a le citi pret de o tigara. nu mi-a iesit deloc, si ma felicit oarecum ca nu am facut-o. pe scaunul de bioru insa, parea al dracu de paradoxal sa vad non-stop in fata ochilor "How To Forget Life Sucks". am luat hartiile si mi le-am aruncat in geanta. baaad idea. acu m-au deprimat teribil. da' imi trece, ca m-a facut tata fata descurcareata :D

hai ca m-am intins rau de tot.

lalelele sunt pentru papa. niciodata nu am priceput de ce ii placeau lalelele. eu nu le vad poezia. insa nu ma pot pune in calea fericirii lui.




ps: multzam si tie ca m-ai
iluminat

Saturday, June 17, 2006

vasco rossi


e ho guardato dentro un'emozione

e ci ho visto dentro tanto amore
che ho capito perchè non si comanda il cuore
e va bene così...senza parole

amelia crede ca poate sa vada adanc intr-un sentiment. amelia inca e indeajuns de cu picioarele pe pamant ca sa stie ca nu are cum sa explice vreodata cuiva de ce uneori nu trebuie sa spui nimic. se intelege totul mult prea limpede dintr-o simpla privire.

mi-a spus mie amelia ca nu ii mai trebuie cuvinte. stiu ca minte, nici ea nu se crede. uneori ii mai trebuie si ei cuvinte. in zilele cand se simte de 16 ani are nevoie de cuvinte. azi insa nu. azi s-a dat de trei ori peste cap si s-a facut introspectiva. si cand a vazut cam ce mocneste in ea, si-a spus ca numai oamenii ingusti sau orbi nu vad asta.

amelia radiaza azi de fericire, desi admite si ea ca nu prea i se intampla sa aiba zile la fel de proaste ca asta. insa radiaza pentru ca si-a vazut interiorul.

si da, vasco, amelia iti multumeste pentru iluminare.

e bine asa...
fara cuvinte.

Saturday, April 15, 2006

Bilingual

nu stiu care e motivul randurilor care urmeaza...

anyways, with loving regards, to the one that makes my face radiate with afterglow and my thighs quiver in anticipation of deep penetration that gets me high.



The only aphrodisiac I need is your voice
Hearing you speak my name
Beckoning me to answer
Telling me you want me
So I tell you that you're the answer to every question
I've ever had about love
Without words I use my tongue to tell the tale of us
Tracing your shadowscape
Kneeling before you my eyes feast upon your masculinity and
All its divinity and I praise you
Because all of that is for me
I begin to indulge myself of your delicacies
Digesting semi-sweet dark chocolate decadence as it melts
Dripping down my chin
Your taste is something
Godiva couldn't re-create
Needing every atom of your anatomy
Necessity is placed upon me knowing you are the source of my serendipity
Dipping in and out of me stroking more than my consciousness
Subconsciously I find myself rewinding our love scenes
In my daydreams
Seeing that face you make when you're making me cum
And it makes me want you right there and then
Thinking of you in inappropriate places I get
Tingling sensations in private locations
Where I wish to be caught between a rock and your hard place
As wetness develops my legs begin to open
And my spot turns to a backdraft
And all I want you to do is extinguish it
You know my body like the back of your hands
And touch me and send me into ecstacy
My thighs quiver in anticipation of deep penetration which gets me high
Body rising
Sweating
Panting
Make-up melting
Pulling my hair and
Scratching my back
I get a temporary case of Tourettes
Because all I can say are four letter words in a four octave-range screaming your name
Aye papi, eres tan grande y tan duro y me lo das tan bueno,
Tu eres mi pecado mortal, comelo otra vez....
You fucking me makes me bilingual
I see your tongue pink between your lips and I want it between mine
And I struggle
As you lick torturing me
I try to get away but
Not really...
Running out of room begging for more up against the wall that has been scuffed by my stilletos
Again
You pry apart my thighs and tell me to be still
And I willingly submit to you because
I love the way you dominate me
Demanding that I cum for you so I do as I'm told
You've molded me so I'm good to no-one else but you
You've conquered this once orgasmicless world and multiplied it
Again and Again
My face radiates with after-glow
My pillow scented by you
A fragrance which haunts me
My room smells of the best sex
Covered in body prints and finger prints and you above me
Your name written indelibly upon my body in your genetic history
You fucking me makes me bilingual.
Daca ai ajuns sa citesti asta, esti PREA curios!!!

Copyright 2006-2007 Alina Vasilescu - http://ame-lia.blogspot.com/ - alina.vasilescu@gmail.com. Toate textele si imaginile aflate pe acest site sunt proprietatea autorului si nu pot fi folosite integral sau partial fara permisiunea acestuia, in concordanta cu legea nr 8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe.