Thursday, November 02, 2006
Building Trust Howto
Am dat mai devreme peste postul de mai sus, pe un forum. Si am ras cu jumatate de gura. Mi se pare ca se acutizeaza tot mai rau lipsa increderii in cei din jurul nostru. Ma uit la mine, si realizez ca si eu am o mare dificultate in a mai arata incredere, indiferent de conjunctura.
"Da, doamna Vasilescu, va trimitem ce ati cerut, azi punem cu TNT-ul".
"Puteti sa imi trimiteti o confirmare pe e-mail, si un numar de inregistrare de la TNT?"
Cu alte cuvinte, te crede mama drac ca o sa trimiti dupa cum ai spus...
"Nu iti fa griji, Amelio, o sa se rezolve si asta cumva. O sa ajungi unde vrei."
"Ba da, imi fac griji, nothing is moving"
Si in zilele rele am senzatia ca nici nu se va mai misca vreodata.
Pe de alta parte insa, observ ca nu am nici un fel de problema cu a imi pune toata increderea in unii oameni. Sunt doi la ora actuala. Si din fericire, nici unul din ei nu cred ca planuieste sa o calce in picioare in curand. Acu as spune, oarecum rautacios, ca ar fi bine sa nu o calce, considerand ca oricare din cei doi m-ar putea pune la pamant definitiv in mai putin de o secunda. Insa nu vreau sa pun raul inainte, prefer sa traiesc avand incredere.
E clar, love IS blind.
Tuesday, October 31, 2006
The World is Changed, I Can See it in the Template
Vreau doar sa ii multumesc Arlechinului for the amazing job he did. Era high time sa devina si asta micu mai girly, ca deh, cica I am one :))
Pupa-te io! :*
PS: Ja, you're famous :))
Saturday, October 28, 2006
Misandrie acuta...
Wicked jura de dimineata ca revista pentru femei pe care o rasfoiam de dimineata o sa ajunga pe Evilbloggers. Pai acolo ar fi si ajuns, daca nu ma lovea intre timp in moalele capului concluzia la care mi-e teama ca am ajuns. Pagini intregi de reviste, topicuri nenumarate pe forumuri dedicate femeilor, tratate, biografii ale femeilor celebre, TOATE, fara exceptie, cauta solutia catre sexul perfect in relatia ideala.
Metode de metode, nu asa. Cele mai tari mi se par psihologiile astea, bune de aplicat cobailor, pe care noi, femeile, ar trebui sa le aplicam barbatului de langa noi. Ca sa intelegeti despre ce vorbesc, iata cateva exemple de shrink-uire de practicat pe the significant other.
1. Mananca mult si repede? Sigur e o fire deschisa, careia ii place sa asimileze cat mai multe cunostinte.
E ori asta, ori omului ii e foame.
2. Poarta pantofi negri impecabili? E perfectionist si tipicar.
E ori asta, ori jobul s-ar putea sa ii impuna o anumita tinuta.
3. Isi doreste sa faca sex anal cu tine? Iti testeaza limitele.
E ori asta, ori barbatul ala poate chiar te iubeste de ii da pe urechi si i se pare absolut natural sa faca asta cu femeia care ii clatina lumea.
4. Se uita la filme porno? E in faza de negare a relatiei.
E ori asta, ori considera porn-ul ca o manifestare normala a sexualitatii.
5. Nu v-a prezentat inca familiei? Ii e teama sa se implice intr-o relatie serioasa.
E ori asta, ori nu s-a ivit inca momentul prielnic.
Si exemplele ar putea continua. Imi pare atat de rau ca revin cu ideea asta, insa vad ca exista o preocupare pe scara foarte larga despre cum sa ne intretinem relatiile, cum sa facem sex, cum sa ne controlam barbatul, cum sa il cunoastem mai bine. Insa ceea ce putin femei realizeaza este ca de fapt lucrurile sunt atat de simple! Cea mai simpla cale sa intretii o relatie este sa fii vie, sa fii parte din ea, sa o simti TU, ca femeie, in primul rand. Nu te ingrijora, o simte si el la fel. Despre sex se vorbeste atat de mult, incat incep sa am impresia ca femeile nu mai fac sex. Pai duceti-va, mai fetele, in dormitor, si treceti la treaba. Ca discutiile nu o sa duca la orgasme multiple in nici un caz. Experimentati, dati-va frau liber imaginatiei, spuneti, aratati ce vreti, puneti suflet in ceea ce faceti. Ca daca tot timpul te gandesti cum sa stai sa nu iti bata lumina pe vergeturile de pe coapse, nu o sa iasa nimic. Si, just for the record, daca inca mai exista asemenea naivitate in randul semenelor mele, cu totii v-au vazut vergeturile si inceputul de varice si semnul de deasupra fundului. Si daca v-au luat de mana si v-au sarutat, inseamna ca nu au nici o problema cu asta.
La fel, ni se au sfaturi despre cum sa ne cunoastem barbatii dupa semne. Dar de cand viul grai nu mai conteaza? Cand cuvintele si-au pierdut atat de tare functia, incat sa trebuiasca sa ma uit in farfuria barbatului meu ca sa stiu ca lui ii place viata? Mananca sushi, uau, are simtul aventurii. Facem chef??!?!? Da' faptul ca te-a dus pana in varf de munte pe jos, la cascada care ii placea lui de mic, si ati facut sex acolo ca nebunii NU putea sa te ajute sa tragi concluzia asta?
Ascultati-i, for God's sake, pentru ca toti va spun ce isi doresc, si o fac atat de deschis si de natural, incat e pacat sa nu ii luati in seama. Si incetati sa mai despicati firul in patru pentru fiecare gest pe care il face si care iese din tiparele scenariilor create in capul vostru. De fapt, incetati sa va mai faceti scenarii. Incetatati sa va mai considerati niste misandre imuabile, sau ma rog, feministe convinse, daca vi se pare ca suna mai bine. Oricum, e fix aceeasi porcarie, numai sub alt nume. Aveti nevoie de ei, sunt frumosi si nebuni si adorabili, sunt apa, aerul, focul si pamantul vostru. Ati inteles gresit totul. Aici nu se joaca cine e cel mai tare. Si nici egalitate nu cereti. Pentru ca nu suntem egali, ci dimpotriva, delicios de diferiti. Si tocmai asta ne face interdependenti.
Se impune aici disclaimerul. Sa nu credeti ca vreau sa va fac educatie. Poate ca sunt cea mai putin indreptatita sa scriu asta, pentru simplul motiv ca nu am avut tocmai relatii model pana acum. Insa fiecare m-a definit in felul ei. Si fiecaruia din EI pot sa ii multumesc pentru ca m-a invatat cate ceva. C. m-a invatat sa ascult. R. mi-a aratat cum sa fiu mandra. R. mi-a aratat ca pot sa fiu tare. M. m-a invatat ce e voluptatea. R. mi-a aratat cum e sa visezi. A. mi-a aratat cum e sa traiesti toate astea.
Asa ca azi pot spune cu certitudine, nu exista nici o piedica intre femeie si barbatul de langa ea. Nici una, in afara de cele impuse de ea. Viata alaturi de cineva e frumoasa. Totul e sa stii sa o vezi.
Friday, October 27, 2006
Feeding Frenzy

8:45 AM. Seeing your face as I opened my eyes must have been the most precious moment of the day. And, as I was feeding on your tranquility, I realized how much I love watching you while you sleep.
I think I could get used to that. From under my skin, you're becoming a bad habit.
And somehow I do not wish to break this bad habit.
PS: photo copyright: magicinlife
Sunday, October 22, 2006
My Immortal
Suppressed by all my childish fears
And if you have to leave
I wish that you would just leave
'Cause your presence still lingers here
And it won't leave me alone
These wounds won't seem to heal
This pain is just too real
There's just too much that time cannot erase
Pentru simplul motiv ca brusc mi s-a facut un dor teribil de tati. Si pentru ca My Immortal m-a dus de langa el exact atunci cand nu trebuia.
Iknow I should have been there to hold his last breath. I know I should have had more courage. I know I shouldn't have run away.
God knows, I was afraid. I knew I was leaving his side for the last time, and still I was afraid to stay.
I am sorry. I am sorry I wasn't there. I am sorry I couldn't do anything.
Still...
Problem at hand
Eh, atata bai sa fie pe capul meu. For za record, pentru cei care nu sunt din Arad, Micalaca e un cartier cunoscut ca fiind cuibul de lansare al rapperilor de aici, plus femei destul de ieftine. Well, sorry micalacenilor pe care ii cunosc si nu se incadreaza in categoria asta.
La fel, Viva este una din primele discoteci ale Aradului, actualmente loc de intalnire al menostilor, din cate mi s-a spus. De asemenea, loc propice pentru agatat boarfe si dat la bot fraierilor. Ca deh, sunt o groaza de "ciumegi" pe acolo.
Pentru o secunda m-am gandit sa sterg commentul personajului. But then again, vorba cuiva, daca te cobori la nivelul lor, lumea nu mai simte diferenta. But then again, in cazul in care nu s-a inteles din prima, blogul asta nu are nevoie sa fie urmarit, citit, apreciat sau criticat. Blogul asta e aici pur si simplu pentru ca asa aveam eu chef in 05 Aprilie.
Nu o sa opresc commenturile, that would be really stupid. Insa, asa cum eu stiu sa apas "Back" daca am dat de ceva ce nu imi place, v-as ruga si pe voi sa faceti acelasi lucru.
Thank you,
Amelia
Wednesday, October 18, 2006
Pfft
Puneti mana si munciti, trantorilor, si pe urma va dau voie sa si deschideti pliscu' in fata mea. Fkin morronz!
Friday, October 13, 2006
La nuit, mon amour
Astazi cred ca imi doresc sa fie noapte mult timp. Noaptea sunt calma si calda, noaptea sunt eu. Incorsetata in asternuturi, agitata sau letargica, cu pielea tremurand sub flanel si doc, sunt eu. Nu trebuie decat sa inchid ochii si toata lumea e a mea. Mi se pare ciudat insa, in ultimul timp ma gasesc intr-o situatie absolut imposibila. Am nevoie de o mana pe care sa imi sprijin tamplele, am nevoie de o respiratie calda pe umar, am nevoie de un picior care sa se odihneasca lenes pe mine.
Imi las alene capul pe spate si incerc sa reculeg cu ochii mintii ramasitele noptii. Desi tot corpul pastreaza urme, e destul de greu sa pui cap la cap ore intregi, in spatele unui birou neprietenos. Inca o tigara, inca o gura de cafea. Ma dor ochii, ochelarii imi chinuie sinusurile, mainile, spatele si picioarele tipa sa se intinda. Pana si firele de par au nevoie de o perna sub ele. Pentru o secunda m-am gandit ca daca imi trec degetele alene prin par, s-ar putea sa reconstitui cinci minute. Nu avea rost. Nu stiu sa traiesc cu surogate.
Probabil ca daca as spune cuiva ce e in mintea mea acu, ar spune simplu: "Ti-e somn". Nu, nu mi-e somn. Mi-e dor. Cica asa se manifesta. Mi-e dor sa fiu lenesa si moale si vulnerabila, ravasita si cuminte, alintata si infrigurata.
Si e abia ora 11:43...
Tuesday, October 10, 2006
Playlist no 2 - Under my Pillow
2. Billy Idol - Adam in Chains
3. Beautiful World - In the Beginning
4. Delerium - Fallen
5. Eric Clapton - Pilgrim
6. Everything but the Girl - Low Tide of the Night
7. Madonna - Deeper and Deeper
8. Patricia Kaas - Quand J'ai Peur de Tout
9. Prince - Get Off
10. Santana - Flor de Luna
11. Skunk Anansie - Weak
12. Ten Sharp - You
13. Conjure One - Sleep
14. Zerosospiro - Automaticamente
15. Neneh Cherry - Woman
16. Marilyn Manson - Tainted Love
17. Moody Blues - Nights in White Satin
18. The Cult - Painted on my Heart
19. Jennifer Rush - I Come Undone
20. Scarlett - Independent Love Song
21. Ivemendes - Nao Vou Fugir
22. Costes Apollo - Cleopatra in New York
23. Smoke City - Underwater Love
24. Gotan Project - Santa Maria (La Del Buen Ayre)
25. Louise Vertigo - La Femme Fin de Siecle
Wednesday, October 04, 2006
Capitulare
Gata!
Desigur ca asta nu inseamna ca aceeasi Amelia isi va lasa ambitiile, orgoliul, visele, dorintele la o parte. Oh, ba nu. Ba dimpotriva, se va inversuna si mai rau sa si le duca la bun sfarsit.
Uite-asa, de-al dracu ca nu vreti sa pricepeti cu buna. Nah sit and watch.
Stiu si io sa zic "NU"
Trivia
The Talented Mr. Ripley
Regia: Anthony Mingella
Cu: Jude Law, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchet
Tom Ripley (Matt Damon): Well, whatever you do, however terrible, however hurtful, it all makes sense, doesn't it, in your head. You never meet anybody that thinks they're a bad person.
The End of the Affair
Regia: Neil Jordan
Cu: Julianne Moore, Ralph Finnes
Sarah (Julianne Moore): Love does not end just because you stop seeing each other.
The Stepford Wives
Regia: Frank Oz
Cu: Nicole Kidman, Glen Close, Bette Midler
Walter Kresby (Matthew Broderick): You heard me. Only high-powered, neurotic, castrating, Manhattan career bitches wear black. Is that what you want to be?
Joanna Eberhart (Nicole Kidman): Ever since I was a little girl.
Dangerous Liaisons
Regia: Stephen Fears
Cu: Glen Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer
Marquise de Merteuil (Glen Close): You'll find the shame is like the pain, you only feel it once.
Dolores Claiborne
Regia: Taylor Hackford
Cu: Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh
Vera Donovan (Judy Parfitt): Sometimes you have to be a high-riding bitch to survive. Sometimes being a bitch is all a woman has to hold onto.
Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain
Regia: Jean Pierre Jeunet
Cu: Audrey Tautou, Mathieu Kasovitz
Amélie (Audrey Tautou): These are hard times for dreamers.
Taxi Driver
Regia: Martin Scorsese
Cu: Robert de Niro, Cybill Shepherd, Peter Boyle, Jodie Foster
Travis Bickle (Robert de Niro): You talkin' to me? You talkin' to me? You talkin' to me? Then who the hell else are you talkin' to? You talkin' to me? Well, I'm the only one here. Who do the fuck do you think you're talking to?
Fight Club
Regia: David Fincher
Cu: Edward Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter
Tyler Durden (Brad Pitt): Fuck damnation, man! Fuck redemption! We are God's unwanted children? So be it!
Ikiru
Regia: Akira Kurosawa
Cu: Takashi Shimura, Shinichi Himori
Kanji (Takashi Shimura): I can't afford to hate people. I don't have that kind of time.
La dolce vita
Regia: Federico Fellini
Cu: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg
Marcello Rubini (Marcello Mastroianni): You are the first woman on the first day of creation. You are mother, sister, lover, friend, angel, devil, earth, home.
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Regia: Michel Gondry
Cu: Jim Carrey, Kate Winslet
Joel (Jim Carrey): Constantly talking isn't necessarily communicating.
Forrest Gump
Regia: Robert Zemeckis
Cu: Tom Hanks, Robin Wright Penn
Forrest Gump (Tom Hanks): Why don't you love me, Jenny? I'm not a smart man, but I know what love is.
Pulp Fiction
Regia: Quentin Tarantino
Cu: John Travolta, Samuel L. Jackson
Jimmie(Quentin Tarantino): I'm gonna get fuckin' divorced. No marriage counselling, no trial separation, I'm gonna get fuckin' divorced.
La vita e bella
Regia: Roberto Benigni
Cu: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi
Guido (Roberto Benigni): What kind of place is this? It's beautiful: Pigeons fly, women fall from the sky! I'm moving here!
Amores perros
Regia: Alejandro Gonzalez Inarritu
Cu: Gael Garcia Bernal
Octavio (Gael Garcia Bernal): Being tough won't make you smart.
Run Lola Run
Regie: Tom Tykwer
Cu: Franka Potente, Moritz Bleibtreu
Narrator: Mankind, probably the most mysterious species on our planet. A mystery of open questions. Who are we? Where do we come from? Where are we going? How do we know what we believe to know? Why do we believe anything at all? Innumerable questions looking for an answer, an answer which will raise the next question and the following answer will raise a following question and so on and so forth. But in the end, isn't it always the same question and always the same answer?
25th Hour
Regia: Spike Lee
Cu: Eduard Norton
Monty Brogan (Eduard Norton): Well, fuck you, too. Fuck me, fuck you, fuck this whole city and everyone in it.
Monday, October 02, 2006
Note to Self
Friday, September 29, 2006
Decret
Long story short, s-a gandit granny, pe care o absolut ador, sa ii faca maica-mii cadou un papagal. Buuun. Maman, suflet mare dupa cum o stim cu totii, s-a gandit ca nu poate sa stea bietul mascul fara pereche. Asa ca Charly a primit-o pe Coco. I'd rather go for Cocolina.
Ma rog, neesential pana aici. Intr-una din seri, fumand linistita o tigara, ma uitam la disperatii astia doi. El, intr-o forma de zile mari, se gudura pe langa ea. Cu o perseverenta demna de remarcat. Ea, pe de alta parte, pe langa ca l-a batut de i-au mers fulgii literally, pe urma nici nu l-a mai bagat in seama. Si ma gandeam stupid: "Ce naiba face asta pe inabordabila? In fond si la urma urmei, in mediul in care se afla, nu e de parca ar avea vreo alternativa mai buna!" I mean, common, ce draci de asteptari poti sa ai intr-o colivie in care mai e inca O fiinta langa tine.
Am trecut cu vederea meditatia aceea de cinci minute. Insa ieri mi-am amintit de ea. Si ma gandeam cat de tipic feminim se comporta pana si papagalita aia. Se codeste, face pe inabordabila, da din coate (ma rog, aripi...), cauta altceva. Bah, da' proaste mai pot fi femeile! Ce mama dracu suntem atat de nemultumite si pretentioase? Nu e de parca ni s-ar oferi foarte des sanse.
Astfel incat concluzionez: Fetele, e cazul sa incepeti sa va apreciati barbatii la adevarata valoare.
Ce ar fi de azi inainte sa le aratati second by second cat de mult ii apreciati, cat de mult inseamna pentru voi, cat de mult ii iubiti si cat de recunoscatoare le sunteti. Pentru tot ceea ce sunt, ceea ce fac, pentru ca exista.
Thank you! :X:X:X
Wednesday, September 27, 2006
Midnight's Toll

Yes, I am entitled to do this. Yes, I am entitled to stutter. Yes, I am entitled to be trustworthy, I am entitled to be derailed, I am entitled to shed tears, I am entitled to scream, and twist, and turn, and stirr tornados.
I am entitled to have anything I wish for, because as I have created perfect Universes for people to be in, so should I receive my very own perfect little Universe.
A little piece of Heaven from you, a short instant of happiness from everybody else, and I swear I'll settle for it.
Too much to ask for? Don’t think so. Presumptous? Completely not. Place your bets, ladies and gentlemen, cause this baby is going for the ride of her life. My money's on "HEA.".
No fear, no regrets, no turning back, no second guesses. Straight ahead. Flooding love, earned trust and a shitload of risks to be taken. And then again, would I have it any other way?
Disclaimer: And if there is no "HEA", fuck you, Cinderella!
Tuesday, September 26, 2006
Obsessive - Compulsive Disorder
Obsessive-compulsive disorder (OCD) is a psychiatric disorder, more specifically, an anxiety disorder. OCD is manifested in a variety of forms, but is most commonly characterized by a subject's obsessive (repetitive, distressing, intrusive) thoughts and related compulsions (tasks or rituals) which attempt to neutralize the obsessions.
Hmmm...
















Sunday, September 24, 2006
Playlist no.1 - KM Breakers
Bliss - Wish You Were Here
Clannad - I Will Find You
Nina Pastor - Cuando Nadie Me Ve
Gotan Project - Santa Maria del Buen Ayre
Lhasa de Sela - El Desierto
Pink Floyd - Shine on You Crazy Diamond
Vargo - The Moment
Angie Stone - Wish I Didn't Miss You
Gotan Project - Nacho Sotomayor
Vasco Rossi - Senza Parole
3 Doors Down - Kryptonite
Moby - Where You End
Chavela Vargas - Paloma Negra
Zero 7 - In the Waiting Line
INXS - Afterglow
Giorgia - Marzo
Conjure One - Center of the Sun
Lake of Tears - To Blossom Blue
Young Parisians - Jump the Next Train
Marla Glenn - Believer
1 Giant Leap - The Way You Dream
Canoma - Essarai
Les Negresses Vertes - Face a la Mer
Zero Noel - Mes Yeux Fermes
Lisa Stansfield - The Real Thing
Saturday, September 16, 2006
For me to sleep on
2. Nu subestima puterea nimanui de anticipare. Nu ai de unde sa stii ca nu ai dat de dracu si te prinde in off-side.
3. Nu va fi niciodata nimeni langa tine sa te tina de mana ca sa nu dai cu capul. Depinde de tine sa te feresti.
4. Standardele oscileaza by default.
5. Cauta-ti veriga slaba. Ranforseaz-o sau elimin-o.
6. Reevalueaza-ti reevaluarea prioritatilor.
7. Calculeaza atent.
8. Tine-ti gura.
9. Identifica-ti slabiciunea si scoate-o din sistem.
10. "Esec" nu e un cuvant in vocabularul tau.
Monday, September 11, 2006
Nu-mi pasa?!?! La naiba, pe cine pacalim?
Amelia: imi iese? :P
Santa's Little Helper: iti iese, da mie nu-mi place sa fac chestii "de ciuda"
De la asta mi-a pornit azi dilema. Suntem atat de corupti genetic, incat din inertie incercam sa facem lucruri numai ca sa fim pe invers fata de ce asteptari au altii de la noi?
Trebuie sa spun de la inceput ca randurile de mai sus sunt extrase din context, nu se generalizeaza, si metodele prezentate in ele nu sunt specifice celor doua personaje. Nici ambitionarea din partea Ameliei, nici actiunile de "ciuda" din partea lui Santa's Little Helper. Insa mi s-au parut foarte elocvente ca punct de pornire pentru niste intrebari pe care mi le ridicasem de mult.
Continuarea logica ar fi fost "ok, daca nu iti place sa le faci
Asta ar insemna ca, pentru minimizarea pierderilor, sa ne construim doua sisteme principiale, pe care sa le aplicam alternativ, functie de situatie. Evident ca e imperativ ca aceste doua sisteme sa se contrazica pe de-a-ntregul. Si atunci nu ne-am mai putea acuza de nestatornicie principiala. Numai ca si asta ar contraveni principiului major de a fi sincer MACAR cu tine insuti.
E clar, de la A la Z, nu inteleg fiinta umana. Merge de la A pana la G, merge de la H la Q, merge de la R la Z. Insa sincopele nu le pot umple nicicum.
Erata: No character was harmed while conceiving the rows above :X
Thursday, September 07, 2006
Listing myself
1. Sunt o egoista
2. Cateodata mint fara sa fie nevoie
3. Cateodata spun adevarul fara sa fie nevoie
4. Sufar de obsessive-compulsive behavior in ceea ce priveste shoppingul
5. Am un fetis pentru pantofii cu toc, bijuterii, lenjerie
6. Urasc femeile care simuleaza
7. Nu am nici cea mai vaga idee ce sunt toate porcariile alea mici de pe un procesor
8. Stiu sa impachetez cadouri mai bine decta cele care faca asta for a living
9. Mor dupa jeansi
10. Innebunesc cand am mancarimi in talpi
11. Nu suport lovituri peste spate
12. Nu genul « ala« de lovituri :P
13. I love sex
14. As muri daca nu as avea unghii frumoase
15. Mor dupa spatele barbatilor
16. Injur prea mult
17. Cromozomii XY sunt destul de multi in genele mele
18. Urasc femeile proaste
19. Valabil si pentru barbatii prosti, cu precizarea ca aia te pot amuza uneori
20. Am mari probleme cu fierea si stomacul
21. Detest anticonceptionalele
22. Ma scot din sarite campaniile feministe
23. Ma enerveaza bloggerii cu figuri in cap
24. Mi-ar placea sa POT sa calatoresc atat de mult cat imi doresc
25. Imi place sa fiu agitata
26. Sunt eficienta cu deadlines si stress pe mine
27. Ador sa dansez
28. Asta pentru ca imi place muzica la nebunie
29. Imi plac femeile frumoase si destepte
30. Urasc lipsa simtului umorului
31. Ma enerveaza durerile premenstruale
32. Vreau o Amelia mica si frumoasa
33. Sunt claustrofoba
34. Ma mandresc cu marile mele defecte: incapatanarea si orgoliul nemasurat
35. Sunt narcisista
36. Iau foc daca cineva are draci pe mine
37. Imi place atentia. Cea acordata mie, evidemment
38. Am un virus in sange, si a dracu sa fiu daca vreau sa il scot de acolo
39. Am prea multi ratati in lista de messenger
40. Nu sunt destul de rea cu unii oameni
41. Sunt prea rea cu unii oameni
42. Nu am nici un pic de intelegere pentru lenesi, mincinosi si lasi
43. Sunt dependenta de tigari, guma de mestecat, inghetata
44. Vreau sa cunosc mai multi oameni ca Ristena si Andrea
45. Ador italiana
46. Vreau o menajera
47. Mi-e dor de daddy
48. Intru in sevraj la a doua cafea zilnica
49. Imi place fotografie, indiferent daca sunt in spatele sua in fata lentilei
50. Nu m-as schimba cu nimeni altcineva
51. Dorm mai putin decat as vrea si mai mult decat e cazul
52. Iubesc mult, tare si lung
53. Mi-e frica de NU
54. Am o capacitate ciudat de ridicata sa trec de la o stare la alta
55. Imi place sa fiu hype
56. Urasc sa fiu scoasa din context
57. Detest sa mi se taie gatul pentru lucruri pe care oamenii nu le inteleg
58. Am nevoie de sprijin de la oamenii dragi mie
59. Urasc sa mi se spuna "Am inteles", numai ca sa se opreasca discutia. Nu, nu ai inteles...
60. Oiubesc pe cea care refuza sa inteleaga, contrar noilor ei credinte.
Tuesday, September 05, 2006
Blogul nostru cel de toate zilele
Acum insa, observ o tendinta majora in a scrie bloguri pentru altii. Bun, sunt de acord ca tuturor ne place sa fim in centrul atentiei. Insa ridic urmatoarea intrebare: de ce bloggerii care cer cea mai mare atentie online sunt oamei obisnuiti in real-life? Sa deduc ca viata lor mica si insignifianta nu le permite afirmarea defel? Sa inteleg ca singurul univers in care se pot face auziti este cel online? Sa cred ca intr-adevar oamenii astia nu mai stiu ce e lumea reala?
Nici nu mai stiu de cand nu m-a mai suparat ceva ce am vazut online, ME-related. Cat de mult poate sa conteze parerea unui fellow blogger, cand respectivul nu stie absolut nimic despre tine, decat, desigur, ceea ce ii hranesti tu prin posturile tale?!?! Si de ce naiba se pune atata pret pe o "audienta" imaginara eventually? Ai ceva de spus, ok, iesi la rampa, pune in scena o piesa de teatru, lanseaza un volum de poezii, scrie un roman, iesi pe sticla cu un talk-show care sa rupa gura targului. Dar nu veni cu ifose de mare personalitate, cand tu nu esti de fapt decat 10 degete pe o tastatura, ascunzandu-ti frustrarile si defectele in spatele unui proxy.
Avem pretentii de jurnalisti, de neintelesi, de oameni culti si inteligenti, insa ceea ce nu spune nimeni, e ca la adapostul lui nenea Gugal, toti suntem egali. Stingray, ADD, Jihad, orice altceva v-ar trece prin cap, nici unul din voi nu are cum sa fie mai destept decat celalalt. Decat daca ai un ISP de tot cocosul, caz in care nu ai nici blog, ca te ia mama dracu pana uploadezi.
Probabil ca acum ar urma intrebarea: "Ok, si tu de ce ai blog?" Easy. Pentur ca vreau si pentru ca pot. Nu e treaba nimanui ce scriu in el, nu caut publicitate, faima, recunoastere, nu vreau sa fiu inteleasa, nu disper sa fiu citita, nu dau pe spate de placere ca am X vizitatori pe zi, nu sufar ca nu am comments pe posturi. Mi-e fix egal. Blogul e urcat online pentru ca nu mai am acasa nici un stilou. Si e lege: jurnalele se scriu cu stiloul. Sau pe taste.
Care mi-o fi point-ul postului? None, whatsoever. Poate e doar faptul ca m-am saturat sa citesc pe bloguri cat de mare si de tare e unul sau altul. M-am saturat sa vad statistici, reporturi de trafic, concursuri intre bloguri, si dispute idioate. M-am saturat de jurnalisti wannabes, de disimulatori si de plagaciosi.
Grow the fuck up!
Saturday, September 02, 2006
The Mudblood
Whose ancestry is purest.'
Said Ravenclaw, 'We'll teach those whose
Intelligence is surest.'
Said Gryffindor, 'We'll teach all those
With brave deeds to their name,'
Said Hufflepuff, 'I'll teach the lot,
And treat them just the same.'
Sunt oare un Mudblood pe care se lupta "casele"? Sunt tot ceea ce voi nu intelegeti, tot ceea ce voi ati sperat sa NU fiu. Da, sunt familista, da, va iubesc pe toti more than words can say, da, va apreciez, va respect si va stimez, dar nu asa cum vreti voi. Am felul meu, sunt rece si incapatanata, sunt orgolioasa si ambitioasa. Ceea ce evident nu inseamna ca ma dezic de voi.
Cu atat mai mult de tine, care m-ai hranit, m-ai ridicat, m-ai sustinut, m-ai invatat, m-ai facut om. Nu imi vad viata fara tine, nu respir normal fara tine, nu sunt completa fara tine. Si stii asta mai bine decat lasi sa se vada. Esti perfectly aware de dragostea mea bolnavicioasa pentru tine. Si atunci nu inteleg de unde panica asta? De cand distanta desparte oamenii care se iubesc? De cand distanta ne face sa uitam ce sange ne curge prin vine? Fii sigura ca distanta care s-a pus intre mine si papa nu m-a facut sa uit cine e, nu mi l-a scos din minte nici o secunda. Si stiu ca nici tie.
Nici macar nu stiu de ce curg randurile astea. Probabil ca sunt pentru ca am obosit sa incerc sa dau explicatii pentru actiunile mele, probabil pentru ca inca incerc sa imi justific deciziile, probabil pentru ca te iubesc prea mult si am nevoie de sustinerea ta. Sau probabil doar pentru ca sper ca macar asa sa ma asculti.
Mi-ai spus de nenumarate ori ca ai incredere in judecata mea si in fortele mele. Well, acu e cazul sa o demonstrezi mai tare decat oricand. Stii, it's what families do: they stick up for one another.
Adica exact ca si ei...
Wednesday, August 30, 2006
Father Figure

Se spune ca daca iti doresti ceva indeajuns de tare, se va intampla. Bun, si cum se procedeaza daca iti doresti ceva absolut imposibil de realizat?
In circumstantele date, s-a creat cadrul propice ca sa imi ridic urmatoarea intrebare: "Who's gonna walk ME down the isle?"
Tuesday, August 29, 2006
57r1ng5 4774ch3d
Ma gandesc ca poate de vina pentru asta e faptul ca nu trebuie sa privesc pe nimeni in ochi when writing, nu trebuie sa ma gandesc ca o sa rosesc, nu trebuie sa astept feedback, nu trebuie sa ma enervez pe mine ca reactionez prost la lipsa feedback-ului, sau, ma rog, la un feedback nefavorabil. In schimb, cand stau de vorba cu cineva, vrand - nevrand, asteptarile cresc, si ma regasesc de una singura, cu ziduri in fata, cu o groaza de temeri, cu fluctuatii in voce si ochi uneori plecati si umezi, cu inima batandu-mi nebuneste, cu mana tremurand pe inca si inca o tigara.
Mi se pare aberant sa ma vad asa. Nu am nici un fel de problema cu a intimida oamenii, negociez la sange daca e cazul, sunt transanta si rece, privesc si abordez discutiile cu un aer de superioritate opulent. Si atunci ma intreb idiot de unde dracu imi vine oprimarea asta, cand se pune problema unei afirmatii atat de banale si de lejere, de altfel? Ma gandesc ca poate ma scuza faptul ca nu (mai) sunt omul vorbelor, ci mai degraba al actiunilor. Insa stiu la fel de bine ca e imperativ uneori sa mai si rostesti una-alta. Si stiu si ca nu e bine sa te reprimi prea multa vreme. As putea foarte bine sa sfarsesc nemaistiind cum e sa spui asta.
Plus ca, dupa cum spuneam mai sus, I suck at receiving no or poor feedback. Asa ca prefer sa tac decat sa aud un "Hai, sictir" (uite, Bogdane, ca te si citez :)) ). Numai ca nu o sa stiu niciodata ce fel de feedback as primi pana nu mi-as lua inima in dinti.
Si daca am toate raspunsurile la problema mea, si stiu exact la ce sa ma astept si la ce sa nu ma astept, oare de ce dracu inca mai am reticenta asta in mine? Probabil ca spitting it out nu ar fi cel mai rau lucru care mi s-a intamplat.
Eh, one of these days. Probably. Maybe.
PS: 1 h3r3by w15h 2 7h4nk b00'5 d33p 5l33p, wh1ch h45 4ll0w3d m3 2 br347h3 4 b17 34513r f0r 4 f3w 71m35.
Tuesday, August 22, 2006
Mama lor de imperialisti

Io nu ii mai injur pe unguri. Cum naiba sa injuri un oras imperial?
N-a fost chiar bou Franz Josef, a cam stiut ce ia sub aripa. Si bine a facut. Dixit!
Text cam rar azi, din varii motive:
1. Lene
2. Lene
3. Teama ca nu as folosi cele mai potrivite cuvinte pentru a povesti despre Budapesta
4. Nu as vrea sa elucubrez prea mult pe o tema anume, ca mi-e teama ca Horhe , care uploadeaza din aceeasi serie as we speak, o sa emuleze apropiat. Nu ar fi prima sincronizare tembela pe seara asta :P
5. Lene

6. Lista de atribute: imperialist, curat, "spalat" (quoting smn), istoric, gotic pe alocuri, cosmopolit, gazda a reprezentantelor, au Vertu nenorocitii, reflectoare, poduri, clopote, lumina multa, citadela.

Da' e frumos. E frumos foc. Io mai vreau o tura. Mai lunga si fara flip-flops care sa imi faca rani.

PS: Si printre altele, Budapesta tastes like you :-))
PPS: A-HA!!!! Am descoperit miseleste ca Horhe uploadeaza pe alta tema. Ce serios s-a facut, dom'le! Da' acu mi-e si mai lene sa reiau. And YES!!!! Firenze e Barcelona ci sono!!!! \:D/
Wednesday, August 16, 2006
Believer
Stay away from my dreams, stay away from what I wish, stay away from the pieces of my heart that lie naked before everybody's eyes.
Nothing I share is for free, I never give away pieces of me. Earn them, come crawling when losing them, cherish them. I am a Harry Winston, my dreams are DeBeers and I shall not accept mere cubic zyrconias swirling around any of us. Sparkle like my dreams do, reflect hopes and joys, embrace light and release it into a million different beams, and THEN come talk to me about my dreams.
Until then, stay away. The believer does not accept jewelers around her. I need no polish.
Sunday, August 13, 2006
Quotes - part 1
Friday, August 11, 2006
Ricordi del Cuore

Voi, speranze che sperai, sorrisi e pianti miei.
Promesse di allegria e sogni in cui volai.
Ed il primo spietato amor mio siete per me.
Perduti e persi mai mi appassionai di voi.
Su di voi giurai e mi ci tormentai.
Sembra niente ma il cuore era il mio, poi c'eri tu...
Vento soffierà, la pioggia pioverà,
La nebbia velerà, il sole picchierà.
Ma i ricordi non passano mai, stanno con noi.
Ma che buoni quei baci fra noi.
Forse tu non vuoi smettere mai.
Per vederti mi bastano gli occhi lucidi.
Se ti piace e se ancora tu vuoi
Nel ricordo, anche senza di noi
Tutto torna possibile, anche tu, sei qui, oh!!
Qui nel cuore mio......
I ricordi non passano mai
Eccoli qui.
Sono molto più forti di noi .
Più vivi.
PS: Pentru ca asta m-a obsedat toata seara, si pentru ca ii doresc Laurei sa isi construiasca amintiri frumoase, zi de zi.
PPS: @w1ck3d: j4, 1 n0 17 15n'7 v3ry 5h4rp, 1 ju57 c0uldn'7 m155 7h47 3xpr35510n... :P
Wednesday, August 09, 2006
The Way You Dream
How's now for starters? How about making it flamboyant and flickering?
This is the appreciation I show today.
If non-compliant, please address the upper council. I may not give a damn, but then again, I may be up for suggestions.
One more thing, target of my appreciation:
I love the way you dream
I love the way you dream
I love the way you dream
Tuesday, August 08, 2006
Quod Me Nutrit, Me Destruit

Cand te lansezi pe o anumita orbita, nu te mai poti opri. Micile victorii zilnice nu fac decat sa te hraneasca, perdantii care cad step by step iti potolesc setea, privirile languroase iti incalzesc pielea, desi stii foarte bine ca nu esti decat aparenta unui compozitii instabile de temeri, dorinte, focuri si sentimente.
Autocontrol. Asta e tot. Asta imi face capul sa ticaie, asta imi tine pulsul la o rata normala, asta imi opreste inima sa imi sparga pieptul la 17:35.
Asa ca ramanem la forma de prezentare superflua, care insa pare sa aiba priza. Rosu frumos pe dinafara, ca nu se prea obosesc oamenii sa iti vada pistilul, frunzele sau spinii. Asa ca fericiti cei ce se uita mai adanc, poate ca e mai mult decat un rosu sangeriu, brazdat pe alocuri, si cu textura moale.
Thursday, August 03, 2006
Being Me

Doua fire epice complet diferite, care insa ma duc in aceeasi directie. De cand am devenit scary?!
Scenario no 1: Ma dau in vant dupa lensuri. Fie ca sunt in fata sau in spatele lor, m-am indragostit iremediabil si definitiv de ele. Output-ul e uneori foarte misto, alteori ma dezamagesc pe mine insami. Well, de data asta mi-a placut ce a iesit. Sergiu a facut o super treaba. Joint effort, chiar mi-a placut. Then the copycat comes around. Si ma intreb acu ce sa fac? Sa ma amuz? Sa fiu flatata? Sa ma enervez? Fuck, mult prea multa tevatura probabil. Insa da, nu pot sa nu ma intreb: creez presiune asupra oamenilor? Ii sperii?
Scenario no 2: Discutie la ore tarzii cu un tip destul de cu capul pe umeri de felul lui. Om la locul lui, cu "nevasta", copil, extrem de lucid si de o inteligenta foarte fina. Alunecam usor catre discutia despre ce vor femeile, ce vor barbatii, ce anume cautam in partenerul nostru, ce le panicheaza pe femei si ce ii sperie pe barbati. Si tocmai cand imi spuneam: "Doamne, uite unul cu care pot sa port o conversatie mai lunga de 5 minute, fara sa o ia la fuga", dragul de el imi spune: "Stii, tu esti genul de femeie care inhiba. Pana si pe mine." Asa ca again, creez presiune asupra oamenilor? Ii sperii?
Copyright 2006-2007 Alina Vasilescu - http://ame-lia.blogspot.com/ - alina.vasilescu@gmail.com. Toate textele si imaginile aflate pe acest site sunt proprietatea autorului si nu pot fi folosite integral sau partial fara permisiunea acestuia, in concordanta cu legea nr 8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe.